Energooszczędność współcześnie jest cechą bardzo pożądaną w domach i mieszkaniach – staramy się kompleksowo podchodzić do rozwiązań, dzięki którym możemy zaoszczędzić na rachunkach, zapewnić większą wydajność ogrzewania, jednocześnie wykazując się troską o środowisko. Odpowiednia izolacja ścian oraz wybór urządzeń grzewczych to nie wszystko; izolację i ochronę przed utratą ciepła mogą nam zapewnić również inne rozwiązania – na przykład odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne.
Osłony okien w izolacji cieplnej
Wnęki i przeszklenia w mieszkaniach mogą powodować znaczne utraty ciepła w pomieszczeniach. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom można je zredukować. Dobrze dobrane rolety zewnętrzne przyczyniają się nie tylko do izolacji cieplnej i zmniejszenia kosztów ogrzewania. Mogą oferować nam także inne zalety – niektóre chronią przed gorącem, dzięki czemu w lecie zaoszczędzimy na klimatyzacji.
Materiały o właściwościach izolacyjnych
Warto jednak pamiętać, że rolety zewnętrzne muszą spełniać pewne warunki, aby zapewniać mieszkaniu izolację termiczną. Ich skuteczność jest uzależniona właściwości materiału, z których są wykonane. Im mniejsza jest jego przepuszczalność, tym większy staje się opór cieplny. Doskonale w tej roli sprawdzają się:
- pianka poliuretanowa, która ma bardzo dobre właściwości termoregulacyjne,
- aluminium, które jest lekkie i dobrze chroni przed zimnem, słońcem i wiatrem, a ponadto blokuje hałas.
Roleta zewnętrzna może wpływać na komfort, jaki odczuwamy w mieszkaniu – nie tylko temperaturowy. Warto więc dobrać materiał również w oparciu o umiejscowienie okna w budynku oraz inne czynniki w otoczeniu, które mogą być dla nas uciążliwe.
Montaż i konstrukcja rolety mają znaczenie
Ogromne znaczenie ma również sposób, w jaki zostaną zamontowane rolety zewnętrzne. Ich konstrukcja nie powinna zakładać, że materiał będzie przylegał ściśle do okna. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zachowanie kilku centymetrów odstępu pomiędzy materiałem a przeszkleniem. Takie rozwiązanie sprzyja powstaniu “buforu cieplnego”, czyli powietrznej bariery izolacyjnej, która pozwoli uzyskać komfort temperaturowy wewnątrz.